Zdarzają się tacy słuchacze, których nie tylko dziwi, ale wręcz irytuje strojenie instrumentów na scenie. Czy muzycy nie mogą tego zrobić w kuluarach? – pytają. Z grubsza owszem, w sali koncertowej panują jednak inne warunki, jak np. temperatura i wilgotność powietrza, co wpływa na strój instrumentów. Dobre orkiestry starają się jednak strojenie przeprowadzić bardzo sprawnie (wyjątek stanowią̨ orkiestry grające na dawnych instrumentach, które często muszą się stroić́ nawet w przerwach między utworami).

Jakie wrażenia Wy odnosicie?… stawiam przewrotne pytanie ponieważ̇ swoją odpowiedź już̇ znam… Ja osobiście uwielbiam ten moment, te chwile, gdy słyszę̨ jak stroją̨ się poszczególni muzycy. W filharmonia jest łatwiej dokonać́ obserwacji. Gorzej w operze, gdy orkiestra „schowana” w orkiestronie, na podscenium, kanale dla orkiestry czy fosie orkiestrowej, można użyć dowolnie wybranej nazwy.

Zacznę̨ od początku, … Od wejścia kierujemy się do szatni, mając na uwadze jeszcze, gdy szykowaliśmy się do wyjścia na wieczór do opery, aby przygotować́ odpowiedni strój, dla własnego komfortu oraz z szacunku dla innych widzów…, aby wszystko przedstawiało się szykownie i pozwoliło uzyskać́ wzniosłość́ przeżyć.

Z szatni, jeżeli jesteśmy odpowiednio wcześnie, możemy oddalić́ do toalet celem odświeżenia, lub do kawiarenki we foyer.
Tam w rozmowie z przyjaciółmi, popijając kawę̨ od Bliklego, czekając na sygnał, że czas przedstawienia nadchodzi…

Lubią̨ być́ na sali, w loży odpowiednio wcześniej, aby mieć́ okazję posłuchać́ muzyków, gdy stroją̨ swoje instrumenty. Jest to gratka dla Audiofilów, aby analogowo posłuchać́ brzmień́ poszczególnych „narzędzi”. Gdy będziemy ćwiczyli nasze uszy i mózg do zapamiętania analogowych dźwięków to zyskamy doskonałe narzędzie dla porównań́, gdy czynimy odsłuchy… polecam, zdziwicie się państwo jak nasze wrażenia ulegną̨ zmianie, a co za

tym idzie jak zmienią się oceny tego co słyszymy w domowym zaciszu. Sugeruję, spróbujcie …
Orkiestra się stroi, dochodzą̨ pozostali muzycy, następnie pojawia się „pierwszy skrzypek” Pierwszy skrzypek nadaje ton, po czym poszczególne instrumenty są̨ strojone według rangi. Kolejność́ może ulegać́ zmianie…

Dzwonki z foyer stają się coraz częstsze, stopniowo przygasają̨ światła, sala wypełnia się widzami. Rozmowy przycichają̨.
Na podscenium wchodzi Dyrygent, który wita się z pierwszym skrzypkiem następnie z orkiestrą, po czym się odwraca i kłania widowni…

Pozostają̨ tylko światełka nad wyjściami, sala wypełniona…. Publiczność́ daje znać́, że jest gotowa i zachęca artystów oklaskami. Zaczyna się uwertura…. Kurtyna idzie w górę̨…

Za młodu byłem na niezliczonej liczbie przedstawień́ w operze, natomiast na niewielu w filharmonii. Znam kolegów, którzy stawiają̨ wyżej wizytę̨ w filharmonii, nie jestem ortodoksyjny co do tej kwestii, każdy niech wybierze co woli, ale obecność́ w filharmonii lub w operze uważam za ważne dla każdego melomana, audiofila. Jeżeli moje rekomendacje są̨ wątpliwe, mamy jeszcze Operę̨ kameralną lub Koncerty muzyki dawnej.

Pozdrawiam
Artur Różański / BACH

Views: 10