Maj to miesiąc, kiedy kwitną bzy. Gdy chłopak z dziewczyną idzie na spacer alejkami parku. Tak przynajmniej było za czasów moich dziadków i rodziców. Zdarzało się i mnie w dzieciństwie. Współcześni, jak zaobserwowałem mają nieco inne sposoby na spędzanie wolnego czasu Kwitnące bzy pojawiają się w piosence Mieczysława Fogga. Starsze dużo starsze pokolenie wie kim był. Co do młodego mam obiekcje. Dlatego postanowiłem przypomnieć tego pieśniarza Warszawy.
Mieczysław Fogiel, bo Fogg to pseudonim urodził się w Warszawie w minionym wieku. Było to 30 maja 1901 r. Trzeba wspomnieć, że Fogg był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej w 1920. W czasie działań wojennych został ranny.
Początkowo nic nie wskazywało, że zwiąże się z piosenką. Pracował jako kasjer w Warszawskiej Dyrekcji PKP. W 1922 roku śpiewał amatorsko w kościelnym chórze (Kościół Św. Anny). Tu w czasie jednej z prób „odkrył” go Ludwik Sempoliński i pokierował dalszą karierą. W grudniu 1922 roku skierował Fogga na naukę śpiewu do profesora Jana Łysakowskiego, prowadzącego Wydział Wokalistyki w Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina. Swoją edukację muzyczną kontynuował w latach następnych pod okiem tak sławnych dydaktyków, jak Eugeniusz Mossakowski, Wacław Brzeziński, Ignacy Dygas, Stefan Belina-Skupiewski, Adam Didur i Stanisław Kopf. Po zakończeniu edukacji, około 1926 roku przyjął pseudonim artystyczny „Fogg”. Przez około dwa lata śpiewał okazjonalnie. Jego profesjonalna kariera jako piosenkarza rozpoczęła się w 1928 roku, gdy zaczął występować w Chórze Dana, na scenie warszawskiego teatru Qui Pro Quo. Z Chórem Dana koncertował niemal w całej Europie, jak również w USA. Nagrywał dla firmy fonograficznej Odeon (100-150 piosenek rocznie). Uczestniczył w koncertach wraz z Hanką Ordonówną, Stefcią Górecką, Zulą Pogorzelską, Adolfem Dymszą.
W pamiętnym wrześniu 1939 r. na czas jakiś opuścił rodzinne miasto. Mając zgodę władz Podziemnego Państwa śpiewał w kawiarniach dostępnych dla rodaków Cafe Bodo). Był żołnierzem Armii Krajowej. W konspiracji nosił pseudonim „Ptaszek”. Wspierał swoich żydowskich przyjaciół. W 1943 udzielił schronienia Ignacemu Singerowi. Jego orężem była piosenka, którą śpiewał nie tylko na barykadach Powstania Warszawskiego.
Przez rok po wojnie prowadził własną kawiarnię „Cafe Fogg”, przy ul. Marszałkowskiej 119. W latach 1946–1951, do czasu znacjonalizowania przez władze komunistyczne kierował wytwórnią płyt gramofonowych Fogg Record.
Koncertował. Nagrywał solo i zespołowo płyty. W swojej trwającej ponad 60 lat karierze śpiewał w dwudziestu pięciu krajach Europy, w Brazylii, Izraelu, na Cejlonie, w ośrodkach polonijnych Nowej Zelandii, Australii, wielokrotnie w USA i Kanadzie. Jeszcze za życia Mieczysław Fogg stał się symbolem kultury polskiej XX wieku.
Zmarł w Warszawie 3 września 1990 r. Został pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.
W 2001 jego imieniem nazwano skwer w Śródmieściu Warszawy. W 2020 roku, przy ul. Majdańskiej 5 w Warszawie, w budynku, w którym mieszkał artysta, odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.
Opracował: Konrad Rydołowski, Marek, Zenon Rachowski.
Views: 58
NAJNOWSZE KOMENTARZE