Ellington At Newport.
Nagranie pochodzi z American Jazz Festival w Newport z 7 lipca 1956 roku.
Obecne wydanie winylowe, to wynik opracowania materiału z 1956 roku w systemie masteringowym Mobile Fidelity. Płyta została wytłoczona w wytwórni RTI.
Krążek wydany został w numerowanej limitowanej edycji LP z serii Mobile Fidelity Silver. Płyta ta, jak inne z tej serii posiada srebrny label.
Jest to w pewnym sensie historyczny występ na żywo orkiestry pod kierownictwem Duke Ellingtona. Przyjęty on został z entuzjazmem i spontanicznie przez publiczność festiwalową.
Dlaczego historyczny?
Bo był powrotem Ellingtona na scenę i to w wielkim stylu. Na dodatek koncert okraszony został wspaniałymi solówkami saksofonisty Paula Gonsalvesa.
Trzeba wszak pamiętać, że w tamtym okresie jazz bop i hard bop wykonywany w małych składach instrumentalnych wyparł skutecznie tradycyjne wielkie zespoły, big bandy ze sceny muzycznej. Tym bardziej sukces Ellingtona i tej płyty był i jest wyjątkowy.
Nagrany na winylu występ zdobył wielkie uznanie miłośników muzyki Ellingtona. Było to i jest jedno z lepszych jego nagrań, szczególnie ze względu na wspaniałe wykonanie instrumentalne i aranżację utworów.
Na szczególną uwagę zasługuje wspaniała aranżeria kompozytora, czyli Duke Ellingtona w utworze „Diminuendo and Crescendo In Blue”, na którym saksofonista tenorowy Paul Gonsalves wyłamuje się ze wszelkich zasad grając 27-chórowe solo saksofonowe wprawiające słuchaczy w zachwyt.
Publiczność stała i tańczyła, również na krzesłach, entuzjastycznie, głośno okazując swoje zadowolenie, do tego stopnia, że Ellington musiał studzić ich zapał do dalszego okazywania w ten sposób zadowolneia.
Nagranie to zaskoczyło też pozytywnie krytyków, którzy myśleli, że pomysły Ellintona na świetną muzykę wyczerpały się, innymi słowy, że wyschła studnia jego talentu.
Podsumowując, jest to jedno z najbardziej fascynujących i najważniejszych nagrań jazzowych, jakie kiedykolwiek powstały.
Marek
Views: 4
NAJNOWSZE KOMENTARZE