Japońska firma DS Audio postanowiło bezpłatnie podzielić się ze światem swoją wiedzą w dziedzinie technologii optycznych wkładek gramofonowych.

Japońska firma jest pionierem w dziedzinie, która była wynikiem jej ośmioletnich badań i prac we wdrażaniu technologii optycznych. Obecnie  chciałaby, aby do dalszych badań nad tą technologią i popularyzowania wkładek optycznych na rynku audio dołączyli inni. Wkładki optyczne miałyby być  alternatywą dla wkładek MM / MC.

Dyrektor generalny DS Audio i główny projektant, Tetsuaki Aoyagi, opublikował na swojej stronie internetowej literaturę zawierająca wyniki badań i projektowania wkładek optycznych.

https://www.ds-audio-w.biz/

Jak twierdzi, chciałby zainteresować wkładkami optycznymi kręgi zajmujące się konstrukcją i produkcją systemów audio klasy high-end.

Liczy na to, że producenci przekonają się do wdrażania tej technologii w swoich gramofonach.  

Obecnie wkładka DS Audio wymaga nie jest kompatybilna z przedwzmacniaczami gramofonowymi MM i MC. Wymaga stosowania własnego, dodatkowego korektora.

„Moim celem jest, aby wkładki optyczne z „unikalnych” stały się „ popularne ”- mówi.

W 2015 roku DS Audio zaprezentował pierwszą w historii wkładkę optyczną w Wielkiej Brytanii. Dwa lata wcześniej, wprowadził ją na rynek japoński. Projekt kosztował wówczas prawie 7000 funtów. Podobnie jak w przypadku kolejnych projektów firmy, które są tańsze, ale nadal bardzo wysokiej klasy, debiutancki DS-W1 wykorzystywał wiązkę światła – podobnie jak w przypadku cyfrowego kabla optycznego – do wykrywania drgań z igły. Argumentem DS Audio za tą metodą jest nieodłączna eliminacja szkodliwego tarcia związanego i powodowanego przez tradycyjne wkładki gramofonowe MM lub MC.

I jeszcze krótka informacja ze strony DS Audio.

Podstawowa zasada działania wkładki optycznej.

Zarówno wkładka MM / MC, jak i wkładka optyczna odczytują rowek zapisu przez igłę, ale zwykła wkładka MM / MC wykrywa sygnał muzyczny poprzez wibrujący magnes (lub cewkę) w polu magnetycznym.

Wkładka optyczna wykrywa sygnały z płyty winylowej, wychwytując zmiany cienia (zmiany jasności) za pomocą diod LED i PD (fotokomórek).

Ponieważ wkładki MM / MC generują energię elektryczną odcinając pole magnetyczne, opór magnetyczny występuje zawsze, gdy magnes (lub cewka) się porusza.

Jednak wkładka optyczna wykrywa tylko zmianę jasności (ruch cienia), więc podczas ruchu układu wibracyjnego nie jest generowany opór magnetyczny.

Ponieważ nie ma oporu magnetycznego przyłożonego do układu wibracyjnego, końcówka igły może poruszać się płynnie.

Jest to główna zaleta technologii wkładek optycznych.

Więcej informacji na poniższej stronie:
https://www.ds-audio-w.biz/optical-cartridge-basicprinciple/

 

dostarczył: Krzysztof Figas
przetłumaczył artykuł, zredagował: Marek R.
foto ze strony DS Audio

Views: 1