„Pamięć Komedy”. Sławek Jaskułke w 90. rocznicę urodzin kompozytora. Transmisja w poniedziałek
27 kwietnia 2021 roku mija 90 lat od narodzin znakomitego jazzowego kompozytora i pianisty Krzysztofa Komedy. Specjalnie na tę okazję Sławek Jaskułke stworzył rozbudowaną kompozycję, będącą połączeniem jazzu, swobodnej improwizacji, muzyki polifonicznej i poezji. Na koncert zapraszamy w poniedziałek (26.04) o godz. 19.30. W utworze „EUROPA 62/71” Sławek Jaskułke wykorzystał wiersze Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Kazimierza Przerwy-Tetmajera, Wisławy Szymborskiej. Projekt jest odniesieniem do najważniejszego dzieła Krzysztofa Komedy „Moja słodka europejska ojczyzna” z 1967 roku.
Muzyka malarska. Jaskułke gra do obrazów Bujnowskiego
Jest to wariacja na temat utworu napisanego przez Komedę w 1967 roku, wykonanego w Niemczech, nagranego i wydanego przez niemiecką wytwórnię w tymże roku (na chwilę przed wyjazdem Komedy do Stanów Zjednoczonych).
„Moja słodka europejska ojczyzna” to ostatnie dzieło Krzysztofa Komedy łączące poezję i muzykę. Ostatnie przed jego wyjazdem z Polski, jakby antycypujące przyszłość, a nawet powstanie Unii Europejskiej i przyjęcie do niej Polski.
Stworzone i nagrane na płytę w ówczesnych Niemczech Zachodnich w roku 1967. W nagraniu wzięli udział m.in. Tomasz Stańko i Zbigniew Namysłowski. Wiersze wielkich polskich poetów, m.in. Miłosza, Baczyńskiego, Herberta, Różewicza i Szymborskiej przełożył Karl Dedecius. Producentem przedstawienia był legendarny Joachim Ernst Berendt. Współcześnie muzykę do przedstawienia, na podstawie rękopisów Komedy, zaaranżował Jan Ptaszyn Wróblewski.
W nowej odsłonie, przygotowanej przez Program 2 Polskiego Radia, muzykę Komedy zinterpretuje Sławek Jaskułke, a klasyczną polską poezję – Tomasz Borkowski.
dostarczył Artur Różański
Views: 0
NAJNOWSZE KOMENTARZE