XVI Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego miał miejsce w Poznaniu w dniach 7 – 21 października 2022 roku

Czas szybko płynie. Dni konkursowe obfitowały w wiele emocji. Trudno też dyskutować o wyrokach jurorów Konkursu. Zapewne wielu z nas miało nieco inne oczekiwania i zapewne innych faworytów.

Inauguracja Konkursu, przesłuchania konkursowe odbyły się w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy ul. Wieniawskiego podobnie jak uroczysta Gala Laureatów gala, która odbędzie się w dniu 21 października.

Laureatami tegorocznego Konkursy są:

I nagroda – Hina Maeda (Japonia) 
II nagroda – Meruert Karmenova (Kazachstan)
III nagroda – Qingzhu Weng (Chiny)

Wyróżnienia:

Hana Chang (Japonia/ Singapur / Stany Zjednoczone)
Jane Hyeonjin Cho (Korea Południowa)
Dayoon You (Korea Południowa)

II Koncert Laureatów odbędzie się w dniu 23 października w Warszawie w Filharmonii Narodowej przy ul. Jasnej 5. Laureatom towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza.

Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego to najstarszy konkurs na świecie. Jest organizowany przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Towarzystwo jest członkiem-założycielem Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie (World Federation of International Music Competitions – WFIMC). Federacja, utworzona przez trzynaście międzynarodowych konkursów muzycznych, powstała w 1957 r. WFIMC zrzesza w chwili obecnej ponad 120 członków – konkursów muzycznych.

Henryk Wieniawski od 1952 roku, jest patronem Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego. Od tego też roku odbywają się one w Poznaniu. Ostatni Konkurs, nie licząc tegorocznego odbył w 2016 roku – po raz piętnasty.

Wspomnieć należy, że w 1935 roku – w setną rocznicę urodzin Henryka Wieniawskiego z inicjatywy jego bratanka Adama – kompozytora, odbyło się w Warszawie międzynarodowe spotkanie młodych skrzypków. Laureatem został wówczas Francuzka Ginette Neveu (z I nagrodą). Był u progu wielkiej kariery, która została tragicznie przerwana katastrofą lotniczą, Rosjanin Dawid Ojstrach (II nagroda), oraz Anglik Henry Temianka (III nagroda). Wśród nagrodzonych byli też m.in. Ida Haendel, Bronisław Gimpel, Grażyna Bacewicz. Niestety wybuch II wojny światowej pokrzyżował planu organizowania konkursów.

Konkurs szczęśliwie odrodzi się po 17 latach w Poznaniu. Dlaczego akurat w Poznaniu. Stolica naszej Ojczyzny była zniszczona przez niemieckiego najeźdźcę stąd też Poznań był najbardziej predestynowany do roli miasta, w którym mógł odbyć się Konkurs. Wspomnieć należy, że Wieniawski uwielbiał to miasto.

Konkurs w 1952 roku gościł zaledwie 23 skrzypków z 7 krajów, jednak do dziś pozostaje w pamięci melomanów za sprawą udziału w nim artystów, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii światowej muzyki klasycznej. Konkurs zwyciężył młodziutki Igor Ojstrach (syn Dawida). II nagrodę ex aequo otrzymała Wanda Wiłkomirska i Rosjanin Julian Sitkowiecki. W III Konkursie w 1957 r. brało udział 45 uczestników z 16 państw. Faworytem jury była Rosjanka Roza Fajn, zaś faworytem publiczności, Amerykaninem Sidney Harthem. IV edycja Konkursu, w 1962 r., przyniosła niekwestionowane zwycięstwo fenomenalnemu Charles Treger. W 1967 r. triumfował po raz pierwszy Polak Piotr Janowski. VI Konkurs w 1972 r. zakończył się triumfem trzech skrzypaczek: Rosjanki Tatiany Grindienko, Japonki Shizuki Ishikawy i Polki Barbary Górzyńskiej. Kolejny konkurs, w 1977 r. zdominowali panowie: Wadim Brodski, Piotr Milewski i Michaił Wajman. Kolejny Konkurs w 1981 r. był pod znakiem dominacji Japończyków. W jury zasiadał a właściwie przewodniczył mu legendarny Henryk Szeryngi. Konkurs wygrali: Keiko Urushihary (I miejsce), kolejne cztery główne również przypadły Japończykom.

IX Konkurs w 1986 r., był triumfem Rosjanina Ewgenija Buszkowa. X jubileuszowy Konkurs – 1991 rok – zanotował rekordową w całej historii liczbę 54 uczestników. Zakończył się podwójnym sukcesem Polaków – Bartłomieja Nizioła i Piotra Pławnera. XI Konkurs w 1996 r. był niespodzianką. Jurorzy pod honorowym przewodnictwem Yehudi Menuhina, nie wyłonili spośród uczestników osoby, którą można byłoby uhonorować I miejscem. II nagrodą zdobyła Japonka Reiko Otani.

XII – pierwszy w XXI wieku Konkurs odbył się w 2001 roku. Otworzył nowy rozdział w dziejach turnieju. Organizatorzy powierzyli współautorstwo programu, regulaminu i składu jury Shlomo Mintzowi, wioliniście i pedagogowi o uznanym, międzynarodowym autorytecie. Artysta spośród 100 wyłonił sam 46 kandydatów do rywalizacji konkursowej. Wygrała ją 16-letnia Rosjanka Alena Bayeva. Podobna sytuacja miała miejsce podczas XIII edycji. Zespół konsultantów, z kraju i z zagranicy współtworzony przez Konstanta Andrzeja Kulkę wyłonił najgodniejszych młodych wirtuozów skrzypiec. Z wyżej wspomnianym współpracowali w tym zamierzeniu Wanda Wiłkomirska i Bartłomiej Nizioł. I miejscem została uhonorowana Polka Agata Szymczewska.

XIV Konkurs był wyjątkowy ze wszech miar. Funkcję przewodniczącego jury objął skrzypek światowego formatu Maxim Vengerov. Honorową przewodniczącą została Ida Haendel. Był to pierwszy konkurs, do którego uczestnicy byli kwalifikowani na podstawie preselekcji, które w dziewięciu miastach świata (w Bergamo, Londynie, Quebecu, Jokohamie, Seulu, Moskwie, Baku, Brukseli i Poznaniu) przeprowadził Vengerov. Nowością Konkursu był też etap z orkiestrą kameralną. Pierwszą nagrodą oraz Złotym Medalem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego została uhonorowana koreańska skrzypaczka Soyoung Yoon.

XV Konkurs odbył się w 2016 roku. Laureatami Konkursu zostali: I nagroda Veriko TCHUMBURIDZE, Gruzja/Turcja, II miejsce ex aequo Bomsori KIM, Korea Południowa, Seiji OKAMOTO, Japonia.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłoszenia nadesłało 160 artystów z 23 państw. Jury zakwalifikowało 82 osoby. W pierwszym etapie wystąpiło 55 kandydatów z 16 krajów. Konkurs miał być przeprowadzony w październiku 2021 roku. Zmianę terminu wymusiła pandemia oraz przeniesienie na 2021 roku konkursu chopinowskiego.

MZB

Wykorzystano informacje ze strony:
https://www.wieniawski.pl/mks.html

 

 

Views: 12